Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O terminie rozliczenia VAT może zdecydować wola kontrahentów

23 października 2017 | Podatki | Cezary Klepacki

Strony umowy mogą rozpoznać obowiązek podatkowy dla realizowanych dostaw towarów z upływem ustalonych przez nich okresów rozliczeniowych, a nie na zasadach ogólnych.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 26 lipca 2017 r. (I SA/Po 930/16).

Spółka z o. o. (dalej także: podatnik) wynajmuje od swojego kontrahenta powierzchnię magazynową. Kontrahent nabywa znajdujące się tam produkty od podatnika w dowolnym czasie. Strony ustaliły w umowie, że w momencie pobrania towaru, między spółką a kontrahentem zostaje zawarta umowa sprzedaży, a rozliczenia pobranych produktów będą miały miejsce przynajmniej raz w tygodniu i na początku miesiąca. Po każdym rozliczeniu zawierającym informację o rodzaju, ilości i dacie pobrania, spółka wystawia fakturę zbiorczą dokumentującą dostawę produktów pobranych przez kontrahenta.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w tak opisanym stanie faktycznym obowiązek podatkowy w VAT powstanie na zasadach określonych w art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy o VAT, tzn. z upływem każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnoszą się raporty sporządzane przez kontrahenta. Według spółki, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów z powierzchni magazynowej będzie powstawać na zasadach określonych w ww. przepisie, ponieważ sporządzane przez kontrahenta raporty są jedynie czynnością techniczną, niezbędną do określania wielkości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament