O terminie rozliczenia VAT może zdecydować wola kontrahentów
Strony umowy mogą rozpoznać obowiązek podatkowy dla realizowanych dostaw towarów z upływem ustalonych przez nich okresów rozliczeniowych, a nie na zasadach ogólnych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 26 lipca 2017 r. (I SA/Po 930/16).
Spółka z o. o. (dalej także: podatnik) wynajmuje od swojego kontrahenta powierzchnię magazynową. Kontrahent nabywa znajdujące się tam produkty od podatnika w dowolnym czasie. Strony ustaliły w umowie, że w momencie pobrania towaru, między spółką a kontrahentem zostaje zawarta umowa sprzedaży, a rozliczenia pobranych produktów będą miały miejsce przynajmniej raz w tygodniu i na początku miesiąca. Po każdym rozliczeniu zawierającym informację o rodzaju, ilości i dacie pobrania, spółka wystawia fakturę zbiorczą dokumentującą dostawę produktów pobranych przez kontrahenta.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w tak opisanym stanie faktycznym obowiązek podatkowy w VAT powstanie na zasadach określonych w art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy o VAT, tzn. z upływem każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnoszą się raporty sporządzane przez kontrahenta. Według spółki, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów z powierzchni magazynowej będzie powstawać na zasadach określonych w ww. przepisie, ponieważ sporządzane przez kontrahenta raporty są jedynie czynnością techniczną, niezbędną do określania wielkości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta