Spółka sama zdecyduje, kiedy rozliczy wydatki na rozwój
Podatnicy mogą według własnego uznania wybrać jeden z trzech sposobów rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wydatków na prace rozwojowe dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 września 2017 r. (0111-KDIB-3.4010.259.2017.1.MST).
Wnioskodawca będący bankiem prowadzi prace badawczo-rozwojowe (prace B+R) w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT. Wnioskodawca zapytał, czy pomimo spełnienia przesłanek z art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT pozwalających na amortyzowanie kosztów prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, wnioskodawca może odnieść koszty tych prac rozwojowych w ciężar kosztów uzyskania przychodów w sposób określony w art. 15 ust. 4a pkt 1 lub pkt 2 ustawy o CIT, tj.:
1) w miesiącu, w którym zostały one poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo
2) jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone.
W ocenie wnioskodawcy, na mocy art. 15 ust. 4a ustawy o CIT podatnik ma swobodny wybór, który ze sposobów rozliczenia kosztów prac rozwojowych przewidziany w tym przepisie wybrać. W szczególności wnioskodawca uważał, że podatnik nie ma obowiązku amortyzowania kosztów prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, nawet jeśli spełnione zostały przesłanki z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta