Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudniej o eksmisję z lokali służbowych

23 października 2017 | Nieruchomości | Renata Krupa - Dąbrowska

Dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego nie będzie już wyrzucania na bruk z mieszkań służb mundurowych oraz lokali przejmowanych na podstawie specustaw.

Prawo do własnego dachu nad głową to podstawowe prawo każdego człowieka. Gwarantuje nam to konstytucja. Jednak inne przepisy już takie ludzkie nie są. Od lat różnicują eksmitowanych na lepszych i gorszych.

Jest szansa, że to się częściowo zmieni. W środę 18 października zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zamyka możliwość wyrzucania na podstawie procedury administracyjnej z mieszkań służbowych oraz lokali przejmowanych przez państwo na podstawie specustaw, takich jak drogowa.

Wyrok nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z eksmisją. Ale dzięki niemu jest szansa, że za słowami pójdą w końcu czyny.

Wyrzucanie nawet zimą

Trybunał Konstytucyjny przesądził, że nie wolno eksmitować ludzi na bruk na podstawie art. 144 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zdaniem TK przepis ten narusza trzy konstytucyjne zasady: godności człowieka (art. 30), dobra rodziny (art. 71 ust. 1) oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych obywateli, a także ochrony przed bezdomnością (art. 75). Po publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw art. 144 w tym zakresie, w jakim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament