Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział majątku likwidowanej spółki bez skutków w CIT

23 października 2017 | Podatki | Kinga Piotrowska

Wydanie majątku udziałowcom spółki w ramach jej likwidacji nie skutkuje powstaniem przychodu, gdyż następuje już po zaspokojeniu zobowiązań.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 sierpnia 2017 r. (III SA/Wa 2976/16).

Spółka wystąpiła o interpretację indywidualną w sprawie dotyczącej konsekwencji podatkowych podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli likwidowanej spółki na gruncie ustawy o CIT. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy w związku z jej likwidacją oraz wydaniem majątku dojdzie do powstania przychodu i obowiązku zapłaty CIT. W przypadku uznania, że likwidacja spowoduje powstanie przychodu podatkowego, spółka prosiła o wskazanie kto będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku z tego tytułu. W opinii spółki, wydanie składników majątku jej udziałowcom w ramach likwidacji nie doprowadzi do powstania przychodu oraz związanego z nim obowiązku zapłaty CIT, a w konsekwencji żaden podmiot nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego z tego tytułu.

Organ nie zgodził się ze stanowiskiem spółki i uznał, że w związku z likwidacją, po stronie spółki powstaje zobowiązanie wobec wspólników. Jego uregulowanie następuje przez wykonanie świadczenia niepieniężnego, tj. wydanie składników majątku spółki na rzecz jej udziałowców.

Spółka wniosła skargę na otrzymaną interpretację do WSA. Sąd przyznał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament