Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkoła z przypadku

23 października 2017 | Publicystyka, Opinie | Robert Raczyński

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nieświadomie rozpoczął rewolucję w edukacji. Wprowadza zmiany, w wyniku których może zniknąć publiczna oświata zawodowa – pisze prezydent Lubina.

W połowie miesiąca minęła 224. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej. Intencją jej twórców było powołanie pierwszego w Europie ministerstwa edukacji, które unowocześniłoby i upowszechniło edukację w Polsce.

Funkcjonowało wówczas wyłącznie zapóźnione kształcenie jezuickie, nastawione prawie w całości na edukację teologiczną, do tego prowadzone po łacinie. Mimo że była już druga połowa XVIII w., znajomość języków nowożytnych, wiedza matematyczna i przyrodnicza były wśród polskiej młodzieży szlacheckiej wyjątkiem (edukacja miała obejmować tylko szlachtę).

Wówczas uznano, że powołanie administracji oświatowej ułatwi powstawanie nowoczesnego kształcenia. Taki model przyjął się w całej Europie. Zaczęły masowo powstawać szkoły publiczne. Stały się one powszechnym, obowiązkowym, obywatelskim i tak naprawdę największym wynalazkiem XIX-wiecznej Europy, przyczyniając się do gwałtownego rozwoju społecznego i gospodarczego świata. Publiczna oświata wnosiła rewolucyjne zmiany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament