Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Publiczne pieniądze pójdą na etaty

23 października 2017 | Prawo | Mateusz Rzemek

Rząd chce sprawdzić, jak urzędnicy wywiązują się z obowiązku stosowania klauzul społecznych w zamówieniach i zapowiada audyt.

W 2015 r. urzędnicy zastosowali klauzule społeczne w zamówieniach publicznych tylko 449 razy, w 2016 r. już 1995. Tak wynika z danych Urzędu Zamówień Publicznych.

Najwięcej klauzul, bo aż 1571, przewidywało wymóg zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Z kolei 358 klauzul zobowiązywało wykonawców do zatrudniania tzw. osób defaworyzowanych. Tylko 66 to były zamówienia zastrzeżone, czyli takie, gdzie do przetargu mogą stawać wyłącznie wykonawcy zatrudniający co najmniej 50 proc. niepełnosprawnych.

Chcemy więcej

Do zwiększenia liczby klauzul przyczyniło się przede wszystkim wejście w życie 28 lipca 2016 r. noweli prawa zamówień publicznych. Wprowadziła ona dla wykonawców obowiązek zatrudniania na umowy o pracę. Jak widać z danych mniejszą rolę odegrały zalecenia Rady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament