Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy wysoko cenią Ukraińców

23 października 2017 | Ekonomia
Coraz więcej firm przyznaje, że nie byłyby w stanie działać bez Ukraińców
źródło: Rzeczpospolita
Coraz więcej firm przyznaje, że nie byłyby w stanie działać bez Ukraińców

Przybysze ze Wschodu przestają być traktowani jako tańsza siła robocza. Część przedsiębiorstw jest im gotowa płacić nawet więcej niż Polakom.

Anita Błaszczak

– Bez Ukraińców byśmy zginęli – przyznaje Marzena Dobrenko, menedżer personalna w zakładzie Philips Lighting w Kętrzynie. Obecnie, w wysokim sezonie produkcyjnym fabryka zatrudnia prawie 400 pracowników z Ukrainy (stanowią ok. 30 proc. całej załogi).

Mimo wysokiego bezrobocia, które w powiecie kętrzyńskim sięga 18,4 proc., firma nie jest w stanie znaleźć wystarczającej liczby pracowników na lokalnym rynku, choć dowozi ich pięcioma bezpłatnymi liniami zakładowego transportu z miejscowości odległych nawet o 60 km od fabryki. Dlatego też sięga po Ukraińców, płacąc im takie same stawki jak Polakom na podobnych stanowiskach.

30 proc. więcej

Philips należy do 44 proc. dużych firm w Polsce, które rosnące niedobory kadrowe wypełniają pracownikami zza wschodniej z granicy, głównie Ukraińcami. Łącznie, jak wynika z raportu „Barometr imigracji zarobkowej" agencji zatrudnienia Personnel Service, do którego dotarła „Rzeczpospolita", zatrudnia ich już co szósty pracodawca. Niemal co dziesiąty deklaruje zaś, że wobec trudności w pozyskaniu ludzi do pracy byłby skłonny zapłacić pracownikom z Ukrainy „na rękę" więcej niż Polakom.

Co prawda taką większą stawkę zapłaciłoby na razie 7 proc. badanych firm, ale jak ocenia Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, to i tak sporo, biorąc pod uwagę, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament