Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kopernikański przewrót w polityce migracyjnej

23 października 2017 | Świat | Anna Słojewska

Unia Europejska odchodzi od pomysłu obowiązkowej relokacji uchodźców. To oznacza koniec toksycznego sporu, który podzielił Europę.

Dyplomaci, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita", nie mają wątpliwości: kończy się debata o obowiązkowych kwotach uchodźców w UE. Nikt tego formalnie nie przyzna przed wyborami we Włoszech, które odbędą się najpóźniej w maju 2017 roku. Ale na ostatnim szczycie UE w Brukseli wszyscy się zgodzili, żeby do końca czerwca 2018 roku, czyli właśnie po wyborach we Włoszech, poszukać konsensusu dla reformy tzw. rozporządzenia dublińskiego określającego zasady przyznawania azylu w UE.

Nie jest to obowiązek jednomyślności, bo taki byłby niezgodny z unijnymi traktatami. Ale bardzo silna wola polityczna pogodzenia się w tej sprawie i zasypania przepaści, która pogłębiała się od jesieni 2015 roku, gdy mimo oporu kilku państw naszego regionu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament