Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrolowany ma także prawa

23 października 2017 | Podatki | Kamil Mysłek

Większość przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich udział w kontroli podatkowej nie musi ograniczać się do pilnego wykonywania poleceń organu podatkowego i biernego oczekiwania na werdykt.

Kontrola podatkowa to jedna z nieprzyjemnych powinności, które przedsiębiorcy muszą znosić. Mają oni jednak wiele uprawnień, które właściwie wykorzystane mogą niejednokrotnie odwrócić losy kontroli podatkowej.

Pozostawienie całej kontroli podatkowej w rękach prowadzących ją urzędników nie jest rozsądnym podejściem, a analiza wielu medialnych przypadków pokazuje, że kredyt zaufania, którym należy obdarzać kontrolujących, nie powinien być zbyt duży. Dlatego przedsiębiorcy powinni korzystać ze swoich praw i kontrolować pracę osób, które kontrolują ich przedsiębiorstwo.

Przyda się pomoc pełnomocnika

O tym, że podatki to bardzo skomplikowana materia, wiedzą wszyscy. Podatnik nie musi jednak osobiście kontaktować się z urzędnikami. Ma bowiem prawo do skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Uprawnienie takie wynika z rozdziału 3a ordynacji podatkowej.

Podatnik może podpisać pełnomocnictwo ogólne, uprawniające do reprezentowania go i podejmowania czynności w toku wszelkich postępowań podatkowych. Nie będzie w tym przypadku potrzebne ustanawianie pełnomocnika dla każdej sprawy podatkowej odrębnie, a na podstawie takiego pełnomocnictwa kontrolujący będą musieli zwrócić się do pełnomocnika już w momencie wszczynania kontroli.

Przedsiębiorca, który nie chce dawać pełnomocnikowi aż tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament