Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie nowy napęd dla B+R

23 października 2017 | Ekonomia
Nowe przepisy w Polsce mają napędzić sektor badawczo-rozwojowy
źródło: Rzeczpospolita
Nowe przepisy w Polsce mają napędzić sektor badawczo-rozwojowy

Dotąd wzrost prac badawczo-rozwojowych w Polsce był zasługą funduszy UE i inwestycji firm zagranicznych.

michał duszczyk

Przedsiębiorstwa działające w Polsce, z wydatkami na inwestycje w prace badawczo-rozwojowe (B+R) na poziomie 0,47 proc. PKB, plasują się dopiero na 20. miejscu wśród 28 państw Unii Europejskiej. O tym, jak słaby to wynik może świadczyć fakt, że średnie nakłady unijnych firm na B+R były prawie trzy razy większe niż w naszym kraju.

Niemniej, od wejścia Polski do UE w 2004 r. nasze firmy co roku coraz więcej inwestują w B+R. W 2004 r. ich nakłady na B+R wyniosły 0,16 proc. PKB, a dzisiaj ten poziom jest już trzykrotnie wyższy. Większość tego wzrostu to zasługa funduszy unijnych, które wspierały firmy w ich decyzjach dotyczących inwestycji w działalność badawczo-rozwojową, a także inwestycji w B+R firm z kapitałem zagranicznym.

– Bez tych dwóch czynników zapewne nasze związki z innowacjami byłyby dużo słabsze niż są – ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Nowe, wyższe ulgi

Eksperci podkreślają, że ów napęd dla B+R już się wypala i potrzebny jest alternatywny motor wzrostu.

– Fundusze unijne będą wspierać inwestycje firm w innowacje i B+R do 2022 r., uwzględniając okres ich rozliczania. Co do przyszłości można zakładać, że pieniędzy europejskich będzie mniej i na pewno będą znacznie trudniej dostępne. Dlatego tak ważne jest stworzenie rozwiązań krajowych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament