Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zmienić prawo zamówień publicznych?

23 października 2017 | Prawo | Stanisław Gasik

Nowe regulacje powinny gwarantować równy dostęp, wpływać na efektywną realizację zakupów, stymulować rozwój firm i promować innowacyjność. Jak to zrobić – pisze ekspert.

Zespół Ministerstwa Rozwoju oraz Urzędu Zamówień Publicznych rozpoczął opracowywanie nowego prawa zamówień publicznych. Przy tej okazji warto się zastanowić, które z celów regulacji dotyczących zakupów publicznych są realizowane przez obowiązujące prawo, a co powinno być zmienione w nowym.

Krok do innowacyjności

Głównym celem uchwalenia pierwszej wersji Prawa zamówień publicznych (P.z.p.) było zapewnienie równości dostępu do zakupów. Został on w dużej mierze osiągnięty, a nawet wydaje się, że regulacja poszła tu za daleko. Z kryteriów oceny oferty wyklucza się właściwości wykonawcy, a więc w szczególności historię jego współpracy z sektorem publicznym. Główną zasadą jednej z najważniejszych tendencji zarządzania publicznego ostatnich lat, wdrażanego w wielu krajach Nowego zarządzania publicznego, jest wykorzystywanie w sektorze publicznym rozwiązań z sektora prywatnego. Właściciel firmy prywatnej, jeśli przekona się, że kontrahent dobrze dla niego pracuje, to żeby zmniejszyć ryzyko związane z wyborem wykonawcy usługi, chętniej zawrze następny z dobrym wykonawcą, niż zajmie się ponownym wyszukiwaniem następnego. Brak uwzględniania historii współpracy nie wpływa motywująco na wykonawców kontraktów publicznych. Po co się szczególnie wysilać, jeśli nie będzie za to żadnej premii?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament