Reguły kolizyjne pomogą rozwiązać konflikt rezydencji
Podatnik powinien opodatkować swój dochód w tym państwie, z którym wykazuje szczególne powiązania.
Kamil Stefaniak
Utworzenie rynku wewnętrznego, który daje możliwość swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i osób na terenie Unii Europejskiej sprawiło, że podjęcie i wykonywanie pracy zarobkowej poza granicami kraju, uzyskiwanie dochodów (przychodów) z zagranicznych przedsiębiorstw czy nieruchomości stało się zjawiskiem powszechnym. Dla podatnika wykazującego związki z kilkoma jurysdykcjami państwowymi pojawia się ryzyko, że organy podatkowe różnych państw mogą go uznać za osobę mającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (rezydencja podatkowa) w swoich państwach. Wiąże się to bezpośrednio z interesem fiskalnym państwa. Jak wynika z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, na polskim rezydencie podatkowym ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy, co oznacza, że jest on zobowiązany opodatkować w Polsce całość swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródła przychodów. Natomiast podatnik uznawany za nierezydenta podatkowego, opodatkuje w Polsce tylko dochód (przychód) uzyskany ze źródeł położonych w Polsce (art. 3 ust. 2a ustawy o PIT).
Podwójne miejsce zamieszkania
Konflikt rezydencji zachodzi w sytuacji gdy podatnik wykazuje podwójne miejsce zamieszkania do celów podatkowych. W związku z tym, że z rezydencją podatkową immanentnie związane jest pojęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta