Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reguły kolizyjne pomogą rozwiązać konflikt rezydencji

23 października 2017 | Podatki | Kamil Stefaniak

Podatnik powinien opodatkować swój dochód w tym państwie, z którym wykazuje szczególne powiązania.

Kamil Stefaniak

Utworzenie rynku wewnętrznego, który daje możliwość swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i osób na terenie Unii Europejskiej sprawiło, że podjęcie i wykonywanie pracy zarobkowej poza granicami kraju, uzyskiwanie dochodów (przychodów) z zagranicznych przedsiębiorstw czy nieruchomości stało się zjawiskiem powszechnym. Dla podatnika wykazującego związki z kilkoma jurysdykcjami państwowymi pojawia się ryzyko, że organy podatkowe różnych państw mogą go uznać za osobę mającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (rezydencja podatkowa) w swoich państwach. Wiąże się to bezpośrednio z interesem fiskalnym państwa. Jak wynika z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, na polskim rezydencie podatkowym ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy, co oznacza, że jest on zobowiązany opodatkować w Polsce całość swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródła przychodów. Natomiast podatnik uznawany za nierezydenta podatkowego, opodatkuje w Polsce tylko dochód (przychód) uzyskany ze źródeł położonych w Polsce (art. 3 ust. 2a ustawy o PIT).

Podwójne miejsce zamieszkania

Konflikt rezydencji zachodzi w sytuacji gdy podatnik wykazuje podwójne miejsce zamieszkania do celów podatkowych. W związku z tym, że z rezydencją podatkową immanentnie związane jest pojęcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament