Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trump i Berlusconi w jednej osobie

23 października 2017 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Andrej Babiš jako premier Czech będzie trudnym partnerem dla Brukseli.
źródło: PAP/EPA
Andrej Babiš jako premier Czech będzie trudnym partnerem dla Brukseli.

Nowym premierem będzie 63-letni miliarder. Ale nikt nie pali się do budowy koalicji rządowej z politykiem ściganym przez prokuraturę.

Powstała w 2011 roku partia Andreja Babiša, ANO (po polsku TAK) zdobyła 29,6 proc. głosów i tym samym 78 miejsc w 200-osobowym parlamencie. Przyszły premier był do maja tego roku przez trzy lata ministrem finansów w rządzie koalicyjnym, na którego czele stał socjaldemokratyczny premier Bohuslav Sobotka. Został jednak odwołany w atmosferze podejrzeń o unikanie podatków oraz wyłudzenie środków unijnych na realizacje jednego z przedsięwzięć swego koncernu.

– Powierzę mu misję tworzenia rządu mimo kierowanych pod jego adresem oskarżeń – powtórzył prezydent Miloš Zeman po zakończonych w sobotę dwudniowych wyborach.

W niektórych europejskich stolicach obserwowano czeskie wybory pod kątem przesunięcia się sceny politycznej na prawo. Podobnie jak niedawno w Austrii. Tak się też stało. Przyszły premier Czech oświadczył już, że uważa przyszłego kanclerza Austrii, konserwatystę Sebastiana Kurza, za swego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament