Skąd się wzięła zielona wyspa
Dlaczego w Polsce w kryzysowych latach 2009–2012 mieliśmy tylko spowolnienie wzrostu gospodarczego, a nie recesję, która powszechnie panowała w Europie?
Stanisław Gomułka
Ostry kryzys bankowy, jaki wybuchł w połowie roku 2008 w USA, objął szybko cały system finansowy po obu stronach Atlantyku. W wyniku reakcji łańcuchowej wywołał ryzyko masowego bankructwa banków i innych instytucji finansowych, a także spowodował bankructwa wielu ważnych podmiotów tego rodzaju. Mimo stabilizacyjnych interwencji banków i rządów centralnych doprowadził też do dużego spadku popytu na dobra i usługi, a w rezultacie do recesji w sferze realnej.
W roku 2009 PKB krajów UE zmniejszył się o 4,4 proc. W porównaniu z trendem, który oznaczał roczne tempo wzrostu o około 1,5 proc., nastąpił więc spadek poziomu PKB o około 6 pkt proc. we wszystkich państwach członkowskich UE. W niektórych krajach spadek ten przekraczał nawet 10 pkt proc., ale w przypadku Polski wyniósł tylko około 2 pkt proc.
Dlatego o ile w 27 krajach UE doszło do recesji, o tyle u nas miało miejsce tylko spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Takie dodatnie wyróżnienie Polski dotyczy także lat 2008–2015. Dla przykładu, w ciągu czterech lat 2009–2012 PKB UE zmniejszył się o 1,1 proc. (w strefie euro nawet o 1,6 proc.), a w Polsce wzrósł o 13,6 proc. W tym czasie PKB rósł także w kilku ważnych krajach UE (we Francji, w Niemczech, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii), ale był to wzrost nieznaczny w porównaniu z dość dużym w naszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta