Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zero proc. VAT na cement i pustaki dla ofiar nawałnic

23 października 2017 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Do 30 listopada do darowizn materiałów budowlanych dla podmiotów poszkodowanych w wyniku silnych wiatrów i deszczy, które miały miejsce w sierpniu br., można stosować zerową stawkę podatku od towarów i usług.

- Prowadzę skład budowlany, jestem podatnikiem VAT czynnym. Słyszałem, że czasowo w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie obniżonej – zerowej stawki VAT na materiały budowlane dla poszkodowanych w nawałnicach. Czy to prawda, a jeżeli tak, to jakich dostaw to dotyczy? – pyta czytelnik.

Tak, to prawda. Do 30 listopada 2017 r. do dostawy materiałów budowlanych na ściśle określonych warunkach możliwe jest stosowanie obniżonej do zero proc. stawki VAT. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie darowizn tych towarów. Sprzedaż tych materiałów dalej jest opodatkowana podstawową stawką VAT wynosząca aktualnie 23 proc.

Minister zmienił rozporządzenie

Stosownie do § 9a ust. 1 rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT, w okresie do 30 listopada 2017 r. obniżoną do wysokości zero proc. stawkę podatku stosuje się do dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, której przedmiotem są materiały budowlane, na rzecz:

1) osób fizycznych,

2) podmiotów prowadzących działalność edukacyjną, kulturalną, w zakresie ochrony zdrowia, opieki społecznej, opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku, jak również w zakresie zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów

– posiadających prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament