Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaległości VAT trudne do odzyskania od oszustów

23 października 2017 | Ekonomia
Większość długów stanowią zaległości w VAT
źródło: Rzeczpospolita
Większość długów stanowią zaległości w VAT

Egzekucja zobowiązań podatkowych ma być bardziej zelektronizowana. Czy to wystarczy w starciu ze zorganizowanymi grupami przestępczymi?

Anna cieślak-Wróblewska

Zaległości podatkowe wobec budżetu państwa rosną w zawrotnym tempie. Z tytułu VAT w pierwszej połowie tego roku sięgnęły ok. 73 mld zł, czyli o prawie mld zł więcej niż rok temu – wynika z informacji Ministerstwa Finansów dla „Rzeczpospolitej". Po doliczeniu PIT, CIT i akcyzy długi podatkowe sięgają już prawie 95 mld zł. W ciągu ostatnich 2,5 lat kwota zaległości zwiększyła się aż o 47 mld zł.

Puste faktury, puste decyzje

Tak szybki wzrost to przede wszystkim efekt zwiększonej wykrywalności „przekrętów" w podatku VAT. – Organy prowadzące kontrole wykrywały oszustwa i przerywały łańcuchy powiązań karuzelowych, zapobiegając w ten sposób dalszej działalności zorganizowanych grup przestępczych, mających na celu wyłudzenie środków z budżetu państwa – wyjaśnia Ministerstwo Finansów. – Najczęściej w czasie kontroli dotyczących nadużyć w podatku VAT stwierdzane były przypadki wystawiania „pustych" faktur VAT,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament