Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy chronić rynek wewnętrzny

23 października 2017 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Swoboda przemieszczania się pracowników w UE jest fundamentalna i chcemy, żeby została utrzymana. Ale w uczciwy sposób – mówi komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia i spraw społecznych.

Rz: W poniedziałek unijni ministrowie pracy po raz kolejny zajmą się nowelizacją dyrektywy o pracownikach delegowanych. Czego pani oczekuje?

Marianne Thyssen: Przełomu. Wydaje się, że jest konsensus potrzebny do podjęcia decyzji w poniedziałek. Kluczowym elementem tej dyrektywy jest równa płaca za tę samą pracę w tym samym miejscu od pierwszego dnia. Co oznacza, że wszystkie elementy płacy, które są obowiązkowe dla lokalnego pracownika, będą też obowiązkowe dla pracownika delegowanego z innego państwa UE. Swoboda przemieszczania się pracowników w UE jest fundamentalna i chcemy, żeby została utrzymana. Ale chcemy, żeby odbywała się w uczciwy sposób. I to dlatego zaproponowaliśmy nowelizację w marcu 2016 roku. Było wiele przeszkód po drodze, to nie był spacer po parku. Ale mam nadzieję, że zbliżamy się do końca.

Jeden z głównych punktów spornych to transport: czy dyrektywa powinna również obejmować kierowców w transporcie międzynarodowym. Francja uważa, że tak, po drugiej stronie są państwa Europy Wschodniej, ale także Hiszpania, które się temu sprzeciwiają. A jakie jest pani zdanie na ten temat?

Transport to bardzo specyficzny sektor, to dlatego w naszej propozycji jest ustęp o tym, że dla transportu będą odrębne regulacje. Muszą być one rozsądne i jasne z minimum administracyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament