Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wykazać restrukturyzację w sekcji E formularza CIT-TP

23 października 2017 | Podatki | Karolina Stupak Ewa Dziedzic

Połączenia, podział i przejęcia podmiotów oraz zmiana ich profilu funkcjonalnego coraz częściej są objęte badaniem w ramach kontroli cen transferowych. Ważne jest zatem, aby poprawnie wykazać te zdarzenia w formularzu CIT-TP oraz w sporządzanej dokumentacji.

Karolina Stupak, Ewa Dziedzic

Składanie, wraz z zeznaniem podatkowym, sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi (formularz CIT-TP), jest od 1 stycznia 2017 r. nowym obowiązkiem nałożonym na podatników osiągających przychody lub koszty (w danym roku podatkowym) powyżej 10 000 000 euro. Formularz ma na celu dostarczenie administracji podatkowej informacji mających usprawnić jej działania w zakresie identyfikacji oraz analizy transakcji, które mogą przyczyniać się do uszczuplania wpływów budżetowych poprzez zaniżanie dochodów do opodatkowania przez podmioty powiązane. Pierwsze formularze CIT-TP zostaną złożone przez podatników wraz z rocznym zeznaniem podatkowym za rok 2017.

Sekcja E formularza CIT-TP dotyczy restrukturyzacji działalności podatnika w roku podatkowym, za który składane jest sprawozdanie.

Szerokie rozumienie

Z punktu widzenia podatnika, problematyczne może okazać się ustalenie, które zdarzenia powinien zakwalifikować jako restrukturyzację działalności. Według przepisów o cenach transferowych pojęcie restrukturyzacji działalności jest znacznie szersze od pojęcia używanego w innych przepisach czy potocznego rozumienia tego słowa. Restrukturyzacja w rozumieniu cen transferowych to nie tylko zmiana struktury lub formy prawnej podatnika, ale także przeniesienie istotnych ekonomicznie funkcji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament