Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sześć kroków do udanego debiutu spółki na giełdzie

29 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Katarzyna Jaroszyńska, Szymon Okoń

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Większość właścicieli firm dąży do dnia, w którym odnosi obiektywny sukces biznesowy: ich spółka ma silną pozycję i rozpoznawalną markę, odnotowuje regularne wzrosty, rośnie też jej popularność wśród klientów. Przychodzi wtedy moment, kiedy właściciele muszą zadać sobie pytanie: co dalej? Nierzadko odpowiedzią jest wprowadzenie spółki na GPW.

 

Co to daje? Zależy jaki jest biznes – jeśli spółka ma już silną pozycję na rynku – poprzez upublicznienie może pozyskać kapitał, zwiększyć prestiż, zainteresowanie rynku i zaufanie klientów. Udany debiut giełdowy jest niejako zwieńczeniem sukcesu rozwoju spółki.

Nie oznacza to, że na giełdę wchodzą tylko „najwięksi". Upublicznienie jest dobrym pomysłem także dla mniejszych podmiotów, dopiero planujących wejść na „wielki rynek". Nierzadko są to podmioty działające w branży nowych technologii lub rozrywki – takim spółkom GPW daje szybką rozpoznawalność na rynku, a przede wszystkim, możliwość atrakcyjnego dokapitalizowania spółki.

Kiedy właściciele pomyślą już o GPW, szybko orientują się, że nie jest to prosty ani szybki proces. Złożoność regulacji rządzących rynkiem kapitałowym sprawia, że oddanie spółki w ręce inwestorów poprzedzone jest kilkumiesięcznymi przygotowaniami i mocno sformalizowanym postępowaniem przed Komisją Nadzoru Finansowego. Nie oznacza to jednak, że nie warto planować debiutu na GPW – wręcz przeciwnie! Jak zatem przebrnąć przez ten proces, tak żeby na koniec, trzymając w ręce giełdowego „byka", móc powiedzieć „poszło lepiej, niż się wydawało"? Na pewno trzeba pamiętać o kilku zasadach. Oto one:

1. Musisz być spółką akcyjną

Nierzadko pomysł na upublicznienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11089

Wydanie: 11089

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament