Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Panteon dla Simone Veil

29 czerwca 2018 | Rzecz o historii | Alain Dubuy
≥ W maju 1974 r. prezydent Francji Valéry Giscard d’Estaing powierzył Simone Veil stanowisko ministra zdrowia
źródło: AFP
≥ W maju 1974 r. prezydent Francji Valéry Giscard d’Estaing powierzył Simone Veil stanowisko ministra zdrowia
≥Jedna z wielu demonstracji zwolenników liberalizacji prawa aborcyjnego we Francji (Paryż, 1974 r.)
źródło: AFP
≥Jedna z wielu demonstracji zwolenników liberalizacji prawa aborcyjnego we Francji (Paryż, 1974 r.)

Była wybitnym politykiem i orędowniczką praw kobiet we Francji. Zmarła 30 czerwca 2017 r. w Paryżu, teraz spocznie pośród francuskich sław.

Rok temu Emmanuel Macron, świeżo wybrany prezydent Republiki Francuskiej, ogłosił podczas ceremonii narodowego pożegnania Simone Veil, że ta wielka dama francuskiej polityki (zmarła pięć dni wcześniej, 30 czerwca) zostanie oficjalnie pochowana w paryskim Panteonie 1 lipca 2018 r. Simone Veil pozostawała przez ponad 30 lat na czele listy najbardziej lubianych i najbardziej szanowanych postaci francuskiego społeczeństwa. Lista jej zasług jest długa, stąd też ten wielki dla niej podziw. Ocalała z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, członkini Akademii Francuskiej, członkini Rady Konstytucyjnej, Simone Veil była pierwszą kobietą wybraną w głosowaniu powszechnym w 1979 r. na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. W 2008 r. w Akademii mowę powitalną na jej cześć wygłosił Jean d'Ormesson, wybitny pisarz i intelektualista. Na koniec mowy, w imieniu własnym, a także 35 jego kolegów, d'Ormesson powiedział: „Kochamy Panią, proszę Pani".

Bezkompromisowa pani minister

W sercach Francuzów zapisała się przede wszystkim jako odważna i bezkompromisowa minister zdrowia. 43 lata temu opracowała i przegłosowała we francuskim parlamencie (w atmosferze burzliwej dyskusji) jedno z najważniejszych dla francuskich kobiet praw, tzw. ustawę Veil (lub prawo Veil), która weszła w życie 17 stycznia 1975 r. Odnotować należy, że parlament francuski z tamtych lat był w większości konserwatywny i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11089

Wydanie: 11089

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament