Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eklektyczny dom w otoczeniu przedogrodów

29 czerwca 2018 | Nieruchomości
Budynek oddano w 1900 roku. Kompozycja siedmioosiowej elewacji odbiegała od stereotypowej symetrii.
źródło: moderator inwestycje
Budynek oddano w 1900 roku. Kompozycja siedmioosiowej elewacji odbiegała od stereotypowej symetrii.

Kamienice z duszą | ul. Cieszkowskiego 4 w Bydgoszczy jerzy ziemacki

Bydgoska kamienica pod dzisiejszym adresem Cieszkowskiego 4 została oddana do użytku w czerwcu 1900 roku. Właścicielem budynku i jego głównym projektantem był Józef Święcicki, artysta urodzony w Bydgoszczy, któremu miasto zawdzięcza co najmniej 60 reprezentacyjnych kamienic mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie jego dzieła powstające w okresie Belle Epoque cechuje secesyjny styl oraz wyraźny eklektyzm: od form neośredniowiecznych przez renesansowe po neobarokowe. Fasadę domu przy ulicy Cieszkowskiego ozdobiono bogatą ornamentyką nawiązującą do motywów roślinnych.

Prace budowlane prowadził bliski współpracownik Święcickiego, Rudolf Kern. Według zachowanych dokumentów budżet na budowę obiektu miał zamknąć się w 65 tys. ówczesnych marek. Budynek powstał na planie wieloboku, zaś kompozycja siedmioosiowej elewacji odbiegała od stereotypowej symetrii. Józef Święcicki był już wówczas rozchwytywanym projektantem, który w portfolio miał tak udane realizacje w Bydgoszczy, jak Hotel pod Orłem budowany w latach 1893–1896 czy okazałą kamienicę przy ulicy Gdańskiej 63, gdzie zresztą przez lata działała prywatna pracownia Święcickiego.

Pomogła kolej

Zapotrzebowanie na nowe kamienice mieszkalne rosło w Bydgoszczy gwałtownie od 1851 roku, kiedy miasto zostało włączone do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11089

Wydanie: 11089

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament