Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak rąk do pracy tymczasowej

29 czerwca 2018 | Ekonomia
Szybko przybywa pracodawców, którzy  zabiegają o pracowników tymczasowych
źródło: Rzeczpospolita
Szybko przybywa pracodawców, którzy zabiegają o pracowników tymczasowych

zatrudnienie | Agencje zatrudnienia, które wcześniej rywalizowały o firmowych klientów, teraz coraz ostrzej muszą konkurować o pracowników sezonowych. Anita Błaszczak

– Na polskim rynku praktycznie już nie ma dostępnych pracowników. Są albo ludzie, którzy nie bardzo nadają się do pracy, albo ci, którzy już pracują. W praktyce trzeba albo przejąć pracowników od konkurencji, albo z zagranicy – mówi „Rzeczpospolitej" Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia Otto Work Force w Europie Środkowej. Jego opinię potwierdzają dane Polskiego Forum HR, które zrzesza większość dużych agencji zatrudnienia działających w naszym kraju (w tym Otto Work Force). W I kwartale br. zatrudniły one 106 tys. pracowników tymczasowych – o 11 proc. mniej niż rok wcześniej.

Jak szacuje PFHR, w skali całego rynku ten spadek był nawet większy, bo ponad 12 proc. I to nie ze względu na malejący popyt klientów na te usługi, a rosnące problemy ze zdobyciem chętnych do pracy. Nasiliły się one wiosną, gdy ruszyły prace sezonowe, a do konkurencji o pracowników, zwłaszcza tych bez kwalifikacji, ruszyli rolnicy i firmy budowlane. Część agencji rekrutowała kandydatów na lato – np. na zastępstwa urlopowe w fabrykach – już na początku roku.

Sposób na wakat

Również druga branżowa organizacja, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ), mówi o spadku puli pracowników tymczasowych w I kwartale, choć ocenia go na nieco mniej, bo ok. 5 proc. – Dzisiaj nie trzeba specjalnie walczyć o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11089

Wydanie: 11089

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament