Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska na celowniku

29 czerwca 2018 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Jacek Poświata Ponad połowa transakcji w regionie przypada na Polskę. Najciekawsze 
dla kupujących są branże związane z konsumentem – mówi dyrektor zarządzający w Bain & Company.

Rz: Kończy się pierwsze półrocze. Jak wypadają statystyki dla rynku fuzji i przejęć?

Tegoroczna aktywność na rynku fuzji i przejęć z zaangażowaniem funduszy private equity jest podobna do ubiegłorocznej pod względem liczby transakcji. W I półroczu w Europie Środkowo-Wschodniej zrealizowano około 30 transakcji z udziałem funduszy PE, z czego w Polsce blisko połowę. Wartość zamkniętych transakcji w I połowie roku była niższa niż w analogicznym okresie 2017 r. (ponieważ nie wydarzyła się żadna megatransakcja), szacujemy, że wyniosła poniżej 1 mld euro. Natomiast niedawno ogłoszone przejęcie Telenor Banka przez PPF Group o wartości 2,8 mld euro sprawia, że w całym roku powinniśmy odnotować w regionie podobną wartość transakcji jak w 2017.

Widać dużą aktywność funduszy?

Na rynku globalnym transakcje wyjścia funduszy PE są mniej więcej na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, natomiast widać wzrost pod względem nowych inwestycji funduszy. Wartościowo dynamika wynosi około 10 proc., a ilościowo około 5 proc. Warto natomiast odnotować jedną różnicę, która jest mocno widoczna, jeśli mówimy o rynku globalnym i polskim: u nas średnia wartość transakcji jest mniej więcej o połowę niższa niż na świecie (150 mln euro wobec 80 mln euro). To specyfika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11089

Wydanie: 11089

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament