Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kary umowne za zwłokę w razie odstąpienia

29 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Barbara Kaczała

W razie odstąpienia od umowy poprzez tzw. czynności konkludentne dochodzi do rozwiązania umowy, a nie jej unieważnienia. Jeśli w umowie strony zgodziły się na kary umowne za zwłokę w wykonaniu prac, mogą one zostać naliczone i potrącone z należności za wykonane prace już po rozwiązaniu umowy.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 października 2017 r., sygn. akt II CSK 237/17.

Stronę powodową jako podwykonawcę i stronę pozwaną jako generalnego wykonawcę łączyły dwie umowy, których przedmiotem było wykonanie szeregu prac budowlanych, w tym m.in. instalacji kanalizacji sanitarnej, wewnętrznej instalacji wody zimnej i ciepłej, instalacji wentylacyjnej i innych szczegółowo opisanych prac.

Wynagrodzenie podwykonawcy za wykonanie pierwszej umowy ustalono na 795 000 zł, a za wykonanie drugiej na 670 000 zł. W obu umowach strona powodowa zobowiązała się do zapłaty kar umownych za zwłokę w wykonaniu poszczególnych etapów oraz za zwłokę w odbiorze robót. Termin zakończenia prac objętych pierwszą umową wyznaczono na 14 października 2010 r., a drugą na 16 listopada 2010 r. Dodatkowo 30 września 2010 r. strona pozwana zleciła stronie powodowej wykonanie tzw. systemu VRF w salonie motocyklowym za kwotę 67 000 zł.

W związku z niemożliwością kontynuacji robót budowlanych, strona powodowa wskazała na konieczność zawarcia aneksu, w celu określenia nowego terminu zakończenia realizacji umowy. Następnie podniosła, że z uwagi na stan zaawansowania prac niewchodzących w zakres prac zleconych oraz na nie przekazanie placu budowy, nie ma możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11089

Wydanie: 11089

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament