Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez faktury nie ma neutralności

29 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Dagmara Leonik

Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania uzależniona jest od posiadania potwierdzenia otrzymania faktury obniżającej tę podstawę.

Jednym z podstawowych obowiązków podatników, wynikającym z art. 106b ust. 1 pkt 1  ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedno. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze. zm.) jest dokumentowanie sprzedaży za pomocą faktur. Prawidłowe wystawienie faktury ma istotne znaczenie nie tylko dla sprzedawcy, ale i dla nabywcy. Faktura stanowi podstawowy dokument, na podstawie którego realizowana jest zasada neutralności podatku VAT.

Potwierdzenie korekty

W praktyce zdarza się, że wystawca faktury popełnia błędy albo zajdą zdarzenia powodujące zmianę wysokości podatku należnego. Przypadki te zostały uregulowane w art. 106j ust. 1 ustawy o VAT. Możliwość rozliczania przez sprzedawców niektórych faktur korygujących uzależniona jest od posiadania przez nich potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę. Zgodnie z art. 29a ust. 13  ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1–3 ustawy, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11089

Wydanie: 11089

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament