Bez faktury nie ma neutralności
Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania uzależniona jest od posiadania potwierdzenia otrzymania faktury obniżającej tę podstawę.
Jednym z podstawowych obowiązków podatników, wynikającym z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedno. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze. zm.) jest dokumentowanie sprzedaży za pomocą faktur. Prawidłowe wystawienie faktury ma istotne znaczenie nie tylko dla sprzedawcy, ale i dla nabywcy. Faktura stanowi podstawowy dokument, na podstawie którego realizowana jest zasada neutralności podatku VAT.
Potwierdzenie korekty
W praktyce zdarza się, że wystawca faktury popełnia błędy albo zajdą zdarzenia powodujące zmianę wysokości podatku należnego. Przypadki te zostały uregulowane w art. 106j ust. 1 ustawy o VAT. Możliwość rozliczania przez sprzedawców niektórych faktur korygujących uzależniona jest od posiadania przez nich potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę. Zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1–3 ustawy, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta