Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto działać wspólnie

29 czerwca 2018 | Ekonomia
Uczestnicy debaty podkreślali, że jeśli banki spółdzielcze chcą skutecznie konkurować z instytucjami komercyjnymi,  muszą zorganizować m.in. nowoczesny system informatyczny.
autor zdjęcia: Igor Morye
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy debaty podkreślali, że jeśli banki spółdzielcze chcą skutecznie konkurować z instytucjami komercyjnymi, muszą zorganizować m.in. nowoczesny system informatyczny.

Debata | Spółdzielcze formy gospodarcze są w Polsce historycznie zakorzenione. 
U swojego początku miały wymiar nie tylko ekonomiczny, lecz także patriotyczny. Aneta Wagner

– W październiku 1920 roku Sejm uchwalił ustawę o spółdzielniach, krystalizując tym samym ich formę prawną. To wielki kapitał z przeszłości i zobowiązanie współcześnie – mówił w trakcie debaty „Banki spółdzielcze w 100-leciu niepodległości Polski" Zdzisław Kupczyk, prezes Banku Polskiej Spółdzielczości, zrzeszającego 349 banków spółdzielczych.

– Wszystko zaczęło się w Cieszynie – przypomniała Alina Rakowska, prezes Banku Spółdzielczego w Cieszynie. – 19 października 1918 roku powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. Był to pierwszy polski formalnie działający rząd, który przejął władzę od Austriaków i podejmował działania zmierzające do przyłączenia księstwa do odradzającej się Polski. Rada Narodowa w pierwszych dniach swojego urzędowania utworzyła komisję finansową i dokonała wyboru banku, który miał obsługiwać Radę. Był nim Bank Spółdzielczy w Cieszynie, wówczas działający już od 1873 r. jako Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek.

Z kolei dr hab. Józef Myrczek, prezes Śląskiego Banku Spółdzielczego Silesia w Katowicach, który powstał pod koniec XIX wieku, jest zdania, że misja narodowa banku pozostaje wciąż ta sama, ponieważ był i jest instytucją, która kształtuje podstawę społeczeństwa obywatelskiego.

– Bez względu na wybory i opcję polityczną ludzie mogą się dzięki nam realizować,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11089

Wydanie: 11089

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament