Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa wieki innowacji w przemyśle zbrojeniowym

05 września 2018 | Nowoczesna broń | Grzegorz Psujek
≥Rakiety NSM stanowią główny oręż Morskiej Jednostki Rakietoweji.
źródło: materiały prasowe
≥Rakiety NSM stanowią główny oręż Morskiej Jednostki Rakietoweji.

Historia norweskiego potentata zbrojeniowego, spółki Kongsberg, to doskonały przykład, jak wykorzystać pojawiające się szanse i przekuć je w sukces. Firma pojawiła się na obronnej mapie świata w 1814 r. wraz z uruchomieniem pierwszej fabryki sprzętu wojskowego. Przez dekady to właśnie ten zakład odpowiadał za zaopatrzenie norweskiej armii w broń. Przełomowy był rok 1888, w którym zaprezentowano karabin m/1892. Konstrukcja wyróżniała się nowym podejściem do produkcji tego typu broni oraz odznaczała się łatwością w użytkowaniu i niską ceną produkcji. To właśnie ona odpowiada za pierwszy międzynarodowy sukces firmy, gdy cztery lata później Kongsberg podbił nią rynek amerykański.

Spółka jest jednym ze światowych liderów branży zbrojeniowej i w swojej ofercie posiada gotowe, sprawdzone rozwiązania. Flagowy i najbardziej rozpoznawalny jest rakietowy zestaw przeciwlotniczy NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) dostarczany w partnerstwie z firmą Raytheon. System w obecnej wersji jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie. Jest to także największy sukces międzynarodowy spółki, która z roku na rok konsekwentnie podbija nowe rynki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament