Kryzys sprzed dekady wciąż kształtuje politykę
Gospodarka | Jaka jest rola rządów w zglobalizowanym świecie pełnym ponadnarodowych firm? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy inauguracyjnej sesji krynickiego forum.
Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy zbiegło się w czasie z dziesiątą rocznicą upadku banku Lehman Brothers, wydarzenia stanowiącego symboliczny początek globalnego kryzysu finansowego. Dziś większość gospodarek, w tym polska, rozwija się w tempie zbliżonym do tego sprzed kryzysu.
Ożywienie było jednak wyjątkowo powolne, a wydarzenia sprzed dekady uświadomiły politykom i przedsiębiorcom ograniczenia modelu rozwoju gospodarczego, który zakończył się najpoważniejszym od II wojny światowej krachem. Za ich odczuwalny wciąż skutek można uważać widoczną w wielu częściach świata niechęć do globalizacji.
– To właściwy moment na zastanowienie się nad sytuacją naszego kraju w szerszym kontekście europejskim. Hasło przewodnie tegorocznego Forum „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?" to dobry punkt wyjścia do takiej dyskusji – mówił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, otwierając doroczne spotkanie ludzi polityki, biznesu i kultury w beskidzkim kurorcie.
Zagraniczny kapitał mile widziany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta