Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przezorny przedsiębiorca jest znacznie spokojniejszy

05 września 2018 | Raporty RP | Regina Skibińska
źródło: Rzeczpospolita

UBEZPIECZENIA | Polisa zabezpieczająca należności eksportowe pomoże zabezpieczyć finanse firmy

 

Zagraniczni kontrahenci mogą mieć problemy z regulowaniem zobowiązań nie tylko z przyczyn leżących po ich stronie, ale też na skutek działań politycznych. Dlatego warto być na to przygotowanym.

Producent wyrobów plastikowych eksportował produkty do Turcji. Sprzedaż szła świetnie do czasu, aż sytuacja polityczna w tym kraju stała się napięta. Kilku nabywców zaczęło mieć problemy z płatnościami, a w końcu jeden z największych kontrahentów splajtował. Uderzyło to mocno w finanse eksportera.

Dobrze jest się zabezpieczyć na wypadek takich sytuacji, kupując ubezpieczenie należności eksportowych. Ochroni ono przedsiębiorcę zarówno od ryzyka handlowego, jak niewypłacalność kontrahenta, jak i politycznych, np. terroryzm, moratorium płatnicze ogłoszone przez rząd państwa dłużnika czy nagła zmiana przepisów dotyczących płatności zagranicznych. Ryzyko polityczne może się wiązać z całą gospodarką albo z wybranymi sektorami. Generalnie transakcje eksportowe uznaje się za niezwiązane z niewypłacalnością kontrahenta zagranicznego, a więc – co ważne – ta definicja obejmuje także katastrofy naturalne.

Kompleksowe rozwiązania

Przedsiębiorcy najczęściej nie są w stanie sami przewidzieć czy zminimalizować wszystkich rodzajów ryzyka związanego z ekspansją zagraniczną. W takiej sytuacji dobrze poszukać doświadczonego partnera, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament