Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wąskie okno na świat

05 września 2018 | Vademecum Eksportera
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

GOSPODARKA | Mimo sprzyjającej koniunktury polskie firmy wciąż ostrożnie inwestują poza granicami kraju. Liderem pod względem wartości zagranicznych aktywów pozostaje Grupa PKN Orlen, a tuż za nią lokują się KGHM i PGNiG

 

Łączna wartość ulokowanych za granicą aktywów polskich firm, które znalazły się w naszym zestawieniu, sięgnęła w 2017 r. 65,9 mld zł. W tym roku na ostateczną listę trafiło 95 podmiotów, które – wsparte większościowym kapitałem polskich przedsiębiorstw – działają poza granicami kraju.

Głównym miejscem tej aktywności jest Europa (wyłączając KGHM), ale coraz częściej zaczynają się pojawiać bardziej egzotyczne kierunki. W 2016 r. najlepsi mogli się pochwalić aktywami o wartości 56,9 mld zł, mamy więc do czynienia ze wzrostem o blisko 16 proc., choć – niestety – nie wynika on ze spektakularnych nowych inwestycji, lecz bardziej z korzystnej sytuacji makroekonomicznej i ewentualnych inwestycji czynionych przez właścicieli w swoich zagranicznych spółkach.

Ranking powstaje na podstawie danych z rocznych sprawozdań finansowych spółek notowanych na GPW, a także informacji udostępnionych przez podmioty niepubliczne. Tu koniecznych jest kilka uwag – metodologia raportowania firm giełdowych różni się od siebie. Część nie rozbija wartości zagranicznych aktywów na swoje poszczególne spółki ani nawet na regiony geograficzne. Dodatkowo – co jest istotne w przypadku grup kapitałowych – niektóre podają łączną wartość zagranicznych aktywów bez rozdzielania jej na podmioty,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament