Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile kosztów z zakupu i eksploatacji skutera

05 września 2018 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Odpisy amortyzacyjne od jednośladu zaliczonego do środków trwałych wolno odliczyć w całości. Nie ma tu znaczenia, że pojazd będzie też wykorzystywany prywatnie, w przeciwieństwie do paliwa czy wydatków na bieżące używanie.

Klienci przedsiębiorcy pochodzą głównie ze wsi. Ma on na stanie firmy samochód osobowy, ale dostanie się nim do klienta często bywa uciążliwe, a czasami nawet niemożliwe. Dlatego kupił skuter o pojemności silnika ok. 125 cm3. Niskie koszty eksploatacji skutera w stosunku do wysokich kosztów utrzymania samochodu przemawiają za używaniem jednośladu do codziennych wizyt u klientów i świadczenia usług.

Wartość skutera przekracza kwotę 10 000 zł, a przewidywany okres użytkowania skutera będzie dłuższy niż rok. Dlatego przedsiębiorca zamierza wprowadzić skuter do ewidencji środków trwałych i amortyzować. Pojazd będzie użytkowany zarówno do celów prywatnych, jak również do działalności gospodarczej. Czy może ująć w kosztach uzyskania przychodów całość wydatków na zakup oraz bieżącą eksploatację skutera? – pyta czytelniczka.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, to powinien spełniać łącznie następujące warunki:

- pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament