Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O windykacji trzeba myśleć jak najwcześniej

05 września 2018 | Raporty RP | Regina Skibińska
źródło: Shutterstock

ROZLICZENIA | Eksporter może powierzyć odzyskanie należności wyspecjalizowanej firmie o międzynarodowym zasięgu

 

Nigdy nie można wykluczyć niewypłacalności zagranicznych kontrahentów. Nie tylko skrajne przypadki, jak upadłość czy oszustwo, są przyczyną poważnych kłopotów firm krajowych. Mogą nimi być także przejściowe trudności z przepływami pieniężnymi od zagranicznych podmiotów.

– Ten, kto był zmuszony egzekwować rozliczenie faktury, doskonale wie, że skuteczna windykacja zaczyna się na etapie zawarcia umowy sprzedażowej – mówi Marcin Olczak, dyrektor departamentu ryzyk kredytowych i politycznych z firmy Marsh Polska.

Nieprecyzyjne zapisy kontraktowe oraz niedbałe ich wykonanie w najlepszym przypadku oznaczają wydłużenie procesu odzyskiwania długu, w najgorszym – przegraną w sądzie. Sprawę komplikuje fakt, że każdy kraj ma określone regulacje dotyczące zabezpieczenia wymiany handlowej.

– Kluczem odzyskania należności od nierzetelnego kontrahenta jest przede wszystkim dokładne przygotowanie współpracy z punktu widzenia lokalnego prawa oraz skrupulatne realizowanie w jej trakcie wszystkich procedur – wskazuje Włodzimierz Szymczak, dyrektor...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament