Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienie nie potwierdza wywozu

05 września 2018 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Z dodatkowych dokumentów uzasadniających zastosowanie preferencyjnej stawki dla WDT musi wynikać, że dostawa trafiła do unijnego odbiorcy.

Spółka (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) realizuje dostawy wewnątrzwspólnotowe (WDT). Towary wysyła do innych krajów UE za pośrednictwem firm przewozowych lub kurierskich. Na udokumentowanie transakcji spółka posiada podstawowe dokumenty, czyli:

- faktury dokumentujące WDT,

- specyfikacje poszczególnych sztuk ładunku,

- kserokopie/skany listów przewozowych (np. CMR, AWB) – z których nie wynika jednoznacznie, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego, gdyż jest to pierwszy egzemplarz listu przewozowego zatrzymany przez spółkę po podpisaniu przez kierowcę/kuriera poświadczającego przejęcie towaru do transportu.

Ponadto, w terminie złożenia deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym wykazywana jest dana WDT, spółka posiada co najmniej jeden z dokumentów:

a) otrzymane od przewoźnika/spedytora odrębne potwierdzenie dostarczenia przedmiotu wysyłki do innego niż Polska państwa członkowskiego przeznaczenia – np. w formie zestawienia numerów listów przewozowych oraz oświadczenia przewoźnika/spedytora o dostarczeniu przesyłek do miejsc określonych na poszczególnych listach przewozowych,

b) zamówienie nabywcy – np. w formie skanu albo korespondencji mailowej, w której skonkretyzowano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament