Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapotrzebowanie na system Patriot nie maleje

05 września 2018 | Nowoczesna broń | Zbigniew Lentowicz
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | John Baird, wiceprezes 
ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę 
w Raytheon Integrated Defense Systems.

 

Rz: Czy zdążycie na czas z uzgodnieniem wszystkich elementów gigantycznego kontraktu na Patrioty dla Polski, tak by pierwsze elementy antyrakietowej tarczy ruszyły zgodnie założeniami w 2022 r.?

John Baird: Raytheon jest absolutnie gotowy, żeby dostarczyć system na czas i zgodnie z harmonogramem. Przyszły kontrakt będzie realizowany w ramach procedury Foreign Military Sales, co znaczy, że Raytheon zawrze kontrakt z rządem Stanów Zjednoczonych, a następnie dostarczy mu sprzęt. Z kolei rząd USA dostarczy go rządowi Polski. Oczywiście, Raytheon blisko współpracuje z oboma rządami. Rozumiemy wymagania Polski i jestem pewien, że potrafimy je spełnić.

Strona amerykańska uprzedzała, że istnieje ryzyko w związku z opracowywanym dopiero systemem dowodzenia IBCS. Czy Raytheon, który nie jest wykonawcą IBCS, nie obawia się w tej dziedzinie opóźnień?

Rząd USA określi termin, w którym system IBCS będzie dostępny i gotowy do dostarczenia. Jeśli IBCS będzie się opóźniał, za zgodą rządów USA i Polski Raytheon może dostarczyć najnowszy system dowodzenia i kontroli ognia C2 dla wersji Patriot Configuration 3+ wykorzystujący wyprodukowany w Polsce sprzęt, m.in. kontenery, pojazdy i urządzenia komunikacyjne. Dzięki takiemu rozwiązaniu Polska od razu będzie mogła używać systemu Patriot. Ponadto nasze C2 zostało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament