Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Split payment a odpowiedzialność kontraktowa

05 września 2018 | Rachunkowość | Anna Ziemnicka, Michał Matysiak

UMOWY | Ministerstwo Finansów uważa, że kontrahenci mogą zawierać w umowach klauzule zakazujące stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Na pewno nie wystarczy jednak adnotacja na fakturze z prośbą o zapłatę całości na rachunek bieżący.

Trzeba się liczyć z tym, że spory związane ze stosowaniem split payment staną się w niedługim czasie przedmiotem postępowań cywilnych. Nie wiadomo jednak, jak do tego tematu podejdą sądy. Dlatego w razie zaistnienia biznesowej potrzeby wyłączenia split payment w relacjach między przedsiębiorcami należy pamiętać o potrzebie precyzyjnego konstruowania postanowień umownych w tym zakresie.

Regulacja prawa administracyjnego

Szeroko komentowana nowelizacja ustawy o VAT oraz prawa bankowego wprowadziła konstrukcję mechanizmu podzielonej płatności, zgodnie z którą nabywca towaru/usługi, będący podatnikiem VAT, ma możliwość zapłaty dostawcy z tytułu transakcji w trybie podzielonej płatności:

- kwotę netto – na rachunek bieżący kontrahenta, natomiast

- kwotę VAT na wydzielone subkonto kontrahenta (tzw. rachunek VAT).

Stosowanie mechanizmu pozostawiono w gestii nabywcy. Innymi słowy, to od decyzji kupującego towar/usługę zależy sposób uregulowania zapłaty za zakupy. Praktycznym skutkiem zastosowania mechanizmu split payment jest ograniczenie sprzedającego w możliwości dysponowania kwotą podatku. Do tej pory, do czasu terminu zapłaty VAT do urzędu skarbowego, podatnicy mogli swobodnie dysponować kwotą podatku należnego. Teraz kwota ta pozostaje zasadniczo zamrożona na specjalnym rachunku VAT i przeznaczona jest wyłącznie do uregulowania podatku na rachunek urzędu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament