Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliard złotych straconego VAT od przesyłek z Chin

05 września 2018 | Ekonomia | Piotr Mazurkiewicz
Internauci szukają niskich cen, ale też liczą koszty dostawy
źródło: Rzeczpospolita
Internauci szukają niskich cen, ale też liczą koszty dostawy

Handel | Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system, który umożliwia nieopodatkowane e-zakupy poza Unią Europejską. Przeciwko nieuczciwej konkurencji protestuje branża internetowa.

 

Po piątkowym tekście „Rzeczpospolitej" o tym, że wszystkie zamówienia z coraz bardziej popularnych w Polsce chińskich serwisów zakupowych powinny być objęte podatkiem VAT, rozpętała się burza. Ministerstwo Finansów powołało już specjalny zespół, który analizuje wprowadzenie nowych rozwiązań mających system uszczelnić.

Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że według wewnętrznych, bardzo wstępnych szacunków resortu budżet traci ogromne pieniądze z tytułu nieopodatkowanych zakupów robionych przez Polaków w e-sklepach i platformach internetowych poza UE. Mowa jest nawet o 1 mld zł rocznie – to koszt nieopłaconego VAT od zamówień i cła dla części z nich.

– Nie mówimy przecież tylko o przesyłkach z biżuterią i ładowarkami, czasami są to operacje na naprawdę dużą skalę, a ich liczba bardzo szybko rośnie – mówi osoba z branży logistycznej.

Ministerstwo Finansów nie ustosunkowało się oficjalnie do tych kwot. Natomiast Poczta Polska potwierdza, że przesyłek z Chin było w pierwszym półroczu o 15 proc. więcej niż przed rokiem.

Komu VAT

Zgodnie z prawem celnym wszystkie zamówienia wysyłkowe, niezależnie od formy ich złożenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament