Superradary, kraby, pioruny i gromy
Uzbrojenie | Wykrywające niewidzialnych powietrznych intruzów radary, cyfrowa łączność, transportery Rosomak, wyrafinowany sprzęt optoelektroniczny, broń artyleryjska ze Stalowej Woli i przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom/Piorun z Meska to dziś hity zbrojeniówki
Sukcesem okazał się zaprojektowany przez specjalistów PGZ niszczyciel min Kormoran II. Nawet niedawni sceptycy wróżą też karierę modułowym karabinom grot z radomskiego „Łucznika" - ich seryjna produkcja przyspiesza i trafia już do żołnierzy jednostek operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Jeśli wystarczy nam determinacji i odporności, by oprzeć się bezpardonowemu lobbingowi potężnych zagranicznych koncernów, które już dawno wzięły na cel zamówienia wojskowe polskiej armii, będziemy wstanie być samowystarczalni w dziedzinie radiolokacji - twierdzi analityk militarny Maksymilian Dura z Defence24.
Radary - narodowa specjalność
Najnowszy mobilny radar przeciwlotniczy Bystra, z PIT-Radwar - warszawskiego centrum elektronicznego Polskiej Grupy Zbrojeniowej - odporny na zakłócenia, z komputerową, cyfrową obróbką sygnałów - to produkt, którego nie powstydziłby się żaden z czołówki największych producentów sprzętu radiolokacyjnego na świecie.
Wojskowa radiolokacja była przez dekady naszą narodową specjalnością. Moglibyśmy odzyskać pozycję, potrzebna jest tylko determinacja i wsparcie - mówi Michał Likowski szef pisma Raport WTO. W Afganistanie swoje zalety, potwierdziła np. stacja rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta