Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zatrudnić cudzoziemca

05 września 2018 | Rachunkowość | Grzegorz Patek

Pracodawcy skarżą się na brak pracowników i korzystają z oferty osób z zagranicy przyjeżdżających do Polski w celu zarobkowym.

Przyjeżdżających do Polski w celu zarobkowym cudzoziemców zasadniczo możemy podzielić na dwie grupy.

Pierwszą stanowią obywatele państw, w przypadku których możemy mówić o daleko idących ułatwieniach w przyjeździe i podejmowaniu zatrudnienia. Są to obywatele państw Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii tworzące Europejski Obszar Gospodarczy, a także Szwajcarii.

Drugą grupę stanowią obywatele państw trzecich, czyli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w przypadku których procedury są o wiele bardziej skomplikowane, a sam przyjazd w większości przypadków będzie wymagał uzyskania przez cudzoziemca wizy wjazdowej. Listę państw, których obywatele mogą przyjechać do Polski bez wiz, można znaleźć na stronie internetowej MSZ (https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/przyjazd_do_polski/lista_panstw/lista_panstw).

Warunki podjęcia zatrudnienia

Wskazuje je art.87 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1265 ze zm.; dalej: ustawa). Zgodnie z jego treścią do wykonywania pracy na terytorium Polski uprawnieni są cudzoziemcy, którzy:

- posiadają status uchodźcy nadany w RP (art. 87 ust. 1 pkt 1), zgodę na pobyt ze względów humanitarnych (pkt 4a) lub na pobyt tolerowany w RP (pkt 5),

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament