Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod presją wysokich kosztów

05 września 2018 | Ekonomia | Andrzej Pałasz
Restauracje stopniowo zwiększają udział w rynku gastronomicznym
źródło: Rzeczpospolita
Restauracje stopniowo zwiększają udział w rynku gastronomicznym

Perspektywy | Rosną pensje Polaków, przybywa też turystów – to pomaga branży. Poważnym problemem są za to zmienne ceny żywności i wynagrodzenia pracowników.

 

Polska branża gastronomiczna w związku z rosnącymi kosztami coraz mocniej się konsoliduje. Z drugiej strony popyt na usługi cały czas rośnie, czemu sprzyjają rosnące zarobki Polaków.

Zdaniem analityków największym problemem, z jakim dziś musi mierzyć się cała branża gastronomiczna, zresztą nie tylko ona, są rosnące wydatki, głównie na pracowników.

Trzeba płacić więcej

– O ile więc branża ma przed sobą dobre perspektywy wzrostu przychodów, o tyle rosnącym problemem, podobnie jak w innych segmentach gospodarki, są koszty. W szczególności rynek musi poradzić sobie z silnym wzrostem wynagrodzeń – przyznaje Michał Krajczewski, ekspert BM BGŻ BNP Paribas.

– Pracownikom trzeba płacić coraz więcej, jednak nie wiąże się to z ich lojalnością – zauważa Piotr Bogusz, analityk DM mBanku. Jak przyznaje, sytuacja na rynku jest z tego powodu dziś dość trudna i jeśli ktoś nie ma rzeczywiście dobrego, lubianego przez konsumentów konceptu, to nie jest w stanie się utrzymać. – Takim firmom wciąż rosną koszty stałe, jednak przychody stoją w miejscu – analizuje Bogusz.

Ponadto w ostatnich kwartałach narasta problem dostępności pracowników, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament