Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warszawa jest dla PiS trudną koniecznością

05 września 2018 | Rzecz o polityce | Marek Migalski

W żadnym innym dużym mieście kandydat partii rządzącej nie ma większych szans

Wybór Warszawy jako głównej areny starcia w wyborach samorządowych między PiS a PO jest skrajnie niekorzystny dla tej pierwszej partii. Dlatego tak trudno zrozumieć, dlaczego za sprawą ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego miał on miejsce i jest wspierany przez prorządowe media.

Szanse na zwycięstwo Patryka Jakiego są bowiem mniejsze, niż prawdopodobieństwo jego wygranej. Ta druga jest możliwa, bo w polityce prawie wszystko jest możliwe, jednak stolica kraju jest terenem bardziej sprzyjającym Rafałowi Trzaskowskiemu. Tak wynika zarówno z analizy struktury elektoratu, przewidywań dotyczących frekwencji, jak i – co być może najważniejsze – z dotychczasowych wyników wyborów w tym mieście. Po prostu – warszawscy wyborcy różnią się nieco od średniej krajowej i większą sympatią obdarzają formacje „liberalne", a nie konserwatywne. Tak zresztą rzecz się ma z wyborcami większości stolic poszczególnych państw i Warszawa nie jest tu wyjątkiem.

Gdy przeciwnicy kandydata...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11146

Wydanie: 11146

Spis treści
Zamów abonament