Nota korygująca nie na każdą pomyłkę
DOKUMENTY | Wolumen, cena i rabaty, stawka podatku oraz wszelkie podsumowania czy kalkulacje błędnie wpisane na fakturze, muszą zostać sprostowane przez sprzedawcę za pomocą faktury korygującej.
W obiegu gospodarczym krąży wiele różnych dokumentów. Firmy wystawiają faktury VAT za swoje towary albo usługi i otrzymują analogiczne dokumenty od swoich kontrahentów. Sytuacje, że wystawiony dokument okazuje się niepoprawny lub wymaga pewnych zmian, są dość powszechne. Jeśli jednostka błędnie wystawi fakturę VAT sprzedaży, wówczas musi przesłać swojemu kontrahentowi fakturę korygującą. Jeśli pomyłka zostanie stwierdzona w odniesieniu do dokumentu wystawionego dla danej jednostki gospodarczej przez jej dostawcę, może ona w pewnych określonych przypadkach również wystawić dokument, przy pomocy którego to właśnie nabywca poprawia błąd.
Są ograniczenia
Takim dokumentem jest nota korygująca, która została zdefiniowana w art. 106k ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z nim nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Warto jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta