Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pojemnik na firmowe śmieci musi zapewnić Wspólnota

19 października 2018 | Biznes i finanse | Dorota 
Gajos-Kaniewska

NIERUCHOMOŚCI | Fakt, że gmina przejęła od Wspólnoty obowiązek zapewnienia pojemników na odpady komunalne z mieszkań, nie zwalania Wspólnoty z obowiązku zapewnienia pojemników na śmieci z lokalu użytkowego. Choćby był on jedyny we Wspólnocie.

 

Pomorskie sądy zajmowały się ciekawą sprawą: pani Katarzyna B. zaskarżyła uchwałę Wspólnoty Mieszkaniowej zakazującą sytuowania pojemników na śmieci w podwórku kamienicy. Właściciele i najemcy mieszkań nie musieli się jednak martwić, co zrobić z domowymi śmieciami. Kilka miesięcy wcześniej miasto T. wybudowało dla nich specjalne, podziemne pojemniki na odpady komunalne. Dostęp do nich jest możliwy tylko przy użyciu specjalnych chipów. Dla właścicieli i najemców lokali użytkowych utrzymano natomiast dotychczasowy sposób gromadzenia i wyrzucania odpadów: tradycyjne pojemniki na śmieci ustawione na podwórzach.

Niech sami się martwią

Problem w tym, że lokal należący do Katarzyny B. jest jedynym lokalem użytkowym w kamienicy. Wynajmuje go firma cateringowa, która przygotowuje tzw. diety pudełkowe. Z taką działalnością wiąże się wytwarzanie sporej ilości odpadów, przede wszystkim z artykułów spożywczych i opakowań. Były one wyrzucane do dwóch pojemników ustawionych w podwórku kamienicy, skąd odpady odbierała śmieciarka MPO.

Wspólnota uznała jednak, że śmietniki stoją za blisko okien mieszkań, niezgodnie z przepisami, które wskazują, że pojemniki i kontenery na odpady stałe powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 metrów od okien i drzwi do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11184

Wydanie: 11184

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament