Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Włochy na kolizyjnym kursie z Unią

19 października 2018 | Świat

Szczyt UE Obyło się bez otwartej konfrontacji z Rzymem, 
ale polityka włoskiego rządu staje się wielkim problemem.

Unijny szczyt, a właściwie dwa szczyty (UE i strefy euro), w czwartek poświęcone były trzem tematom: migracji, bezpieczeństwu wewnętrznemu i reformie strefy euro. Każdy z tych punktów mógł stać się pretekstem do głośnego starcia z Włochami, państwem założycielskim UE, w przeszłości zawsze płynącym z głównym nurtem unijnej polityki.

Do awantury nie doszło, prawdopodobnie dlatego, że Włochy na szczycie reprezentuje umiarkowany premier Giuseppe Conte, a nie faktyczny przywódca tego kraju wicepremier Matteo Salvini, który jest jednocześnie przywódcą najsilniejszego obecnie ugrupowania Ligi Północnej. Ale to nie znaczy, że problemów nie ma. Wręcz przeciwnie.

Najpoważniejszy, który może zakołysać strefą euro, to propozycja włoskiego budżetu. W ostatni wtorek z Rzymu przyszedł do Brukseli projekt na przyszły rok przewidujący deficyt na poziomie 2,4 proc. produktu krajowego brutto. To trzy razy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11184

Wydanie: 11184

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament