Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga i płot przy domu droższe przez wyższy VAT

19 października 2018 | Prawo | Aleksandra Tarka

Preferencyjna 8-proc. stawka nie ma zastosowania do infrastruktury towarzyszącej dla budynków pod klucz z pakietem dotyczącym otoczenia.

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dla branży deweloperskiej. Uznał, że przy sprzedaży gotowych domów nie mogą oni objąć wszystkich elementów transakcji preferencyjną stawką VAT dla budownictwa mieszkaniowego.

Gotowe do zamieszkania

Sprawa dotyczyła rozliczenia VAT za poszczególne miesiące 2011 r. podatnika, którego firma oferowała domy jednorodzinne gotowe do zamieszkania.

W umowach z kupującymi cena (brutto) domu wraz z gruntem była jednak ustalona bez wyodrębniania własności pozostałych elementów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Powierzchnia domów nie przekraczała 300 mkw., czyli mieściła się w limicie, by objąć je 8-proc. stawką VAT dla budownictwa mieszkaniowego.

Pomysł na biznes polegał na tym, że podatnik na kupionym przez siebie gruncie budował domy jednorodzinne gotowe do zamieszkania. Klient miał dostać pakiet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11184

Wydanie: 11184

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament