Co muszą robić instytucje obowiązane
PIENIĄDZE | Od paru miesięcy wiadomo już, jakie podmioty mają obowiązek badania i sygnalizowania ryzyka prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu związanego ze stosunkami gospodarczymi z klientami lub z innymi transakcjami okazjonalnymi.
W związku z wejściem w życie ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: ustawa) na instytucje obowiązane zostało nałożonych szereg obowiązków. Nowa regulacja, która weszła w życie 13 lipca 2018 r. (z wyjątkiem przepisów dotyczących Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, które wejdą w życie 13 października 2019 r.) dotyczy nie tylko banków, czy instytucji płatniczych, ale również niektórych przedsiębiorców i zawodów prawniczych.
Do kategorii instytucji obowiązanych, a zatem podmiotów, które podlegają przepisom ustawy, weszły w szczególności:
- banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, instytucje finansowe;
- spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, krajowa SKOK;
- instytucje płatnicze, instytucje pieniądza elektronicznego, biura usług płatniczych, agenci rozliczeniowi, firmy inwestycyjne, banki powiernicze;
- spółki prowadzące rynki regulowane, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń, przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową (w tym usługi wymiany walut przez internet);
- pośrednicy nieruchomości;
- w ograniczonym zakresie: notariusze, adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi;
- przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta