Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna stawka dla dużych i małych autobusów jest dyskryminująca

19 października 2018 | Biznes i finanse | Mateusz Adamski

Przy ustalaniu wysokości opłaty dla firm za korzystanie z przystanków komunikacyjnych gminy powinny także uwzględniać m.in. standard poszczególnych przystanków oraz wielkość taboru.

Rada Gminy Bieliny (woj. świętokrzyski) na podstawie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym podjęła w 2012 roku uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Bieliny. Postanowiono w niej, że stawkę opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina, ustala się w wysokości 0,04 zł za jedno zatrzymanie środka transportu na przystanku komunikacyjnym.

Dwa razy więcej śmieci na przystanku

Uchwałę do sądu administracyjnego zaskarżył przedsiębiorca, którego firma świadczyła usługi przewozu osób na terenie gminy Bieliny. Zarzucił samorządowi wprowadzenie stawek o dyskryminującym charakterze. Zdaniem firmy przyjęte uchwałą rozwiązanie jest całkowicie sprzeczne z założeniami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, co wprost wynika z uzasadnienia jej projektu, gdzie podano, że niedyskryminujące zasady odnoszą się w szczególności do takich kwestii jak np. „uwzględnienie wielkości taboru, jakim wykonywany jest przewóz". Kwestię tę w toku całego procesu legislacyjnego akcentował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11184

Wydanie: 11184

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament