Renesansowy dom ku ozdobie i pożytkowi miasta
Kamienice z duszą - Rynek 4 w Jarosławiu
Dom włoskiej rodziny Orsettich wybudowany w 1593 roku jest jednym z najstarszych zabytków Jarosławia, do dziś stanowi symbol dawnego znaczenia i dobrobytu miasta. Budynek powstał przy głównym rynku. Była to inwestycja kupca jarosławskiego Jana Raczkowskiego. Księżna Anna Ostrogska, sprawująca wówczas dziedziczną władzę w Jarosławiu, poleciła architektom, aby projektowali kamienicę „ku ozdobie i pożytkowi miasta". Budowa ruszyła w 1570 roku.
W pierwszych dekadach XVII wieku obiekt trafił w ręce Wilhelma Orsettiego, italskiego kupca i bankiera, związanego z Krakowem i Lublinem. Nowy właściciel reprezentacyjnej kamienicy zbił wcześniej majątek na handlu jedwabiem, suknem oraz miedzią, następnie pomnażał pieniądze, oferując usługi finansowe. Do zakupu kamienicy skłoniła go wysoka ranga handlowa miasta Jarosław w XVI i XVII wieku. Tutaj odbywały się słynne na całą Europę jarosławskie jarmarki.
Oryginalna bryła
Do dnia dzisiejszego ta prawie 500-letnia kamienica zachowała swoją oryginalną bryłę architektoniczną z epoki, oryginalny układ przestrzenny pomieszczeń oraz bogaty wystrój wnętrza. Przez historyków sztuki kamienica ta uznawana jest za jedno z najlepiej zachowanych dzieł okresu polskiego odrodzenia, choć jednocześnie znawcy podkreślają, że nie jest to dzieło najwybitniejsze....
Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta