Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Casus Wiedźmina, czyli sukces adaptacji a prawa twórcy utworu pierwotnego

19 października 2018 | Biznes i finanse | Andrzej Springer, 
Weronika Herbet

PRAWO AUTORSKIE | Jeden z najbardziej poczytnych autorów polskiej fantastyki, Andrzej Sapkowski, domaga się 60 mln od producenta gry o Wiedźminie. Chociaż dysproporcja pierwotnie otrzymanego, relatywnie skromnego wynagrodzenia pisarza i zysków osiąganych przez CD Projekt rzeczywiście jest bezdyskusyjna, warto na sprawę spojrzeć z dystansu i skoncentrować się na kluczowych problemach prawnych, jakie powinny podlegać ocenie przy rozstrzygnięciu tego typu sporu.

 

 

Andrzej Sapkowski majątkowe prawa autorskie do kultowego Wiedźmina przeniósł po raz pierwszy w 1997 r. na rzecz Metropolis Software sp. z o.o., która w 2008 r. została przejęta przez CD Projekt S.A. Choć treść oraz dokładna liczba umów prawnoautorskich nie jest znana, wiadomo, że przy ich zawieraniu producent gry proponował Sapkowskiemu wynagrodzenie w formie udziału w zyskach z jej sprzedaży. jednak pisarz – sceptyczny wobec sukcesu przedsięwzięcia – zdecydował się na wynagrodzenie ryczałtowe, które wg nieoficjalnych informacji wyniosło kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak to było

Obawy Sapkowskiego jednak się nie sprawdziły; gry komputerowe z serii Wiedźmin odnosiły coraz większe sukcesy, dołączając do czołówki najlepszych tego typu produktów na świecie. Łączna liczba sprzedanych egzemplarzy gry (wraz z dodatkami) w 2017 r. przekroczyła 33 mln. Największym bestsellerem okazała się trzecia odsłona – Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dzisiejsza wartość giełdowa spółki CD Projekt jest szacowana na ok. 15,4 mld zł.

W obliczu sukcesu mierzonego poziomem zysków spółki CD Projekt, decyzja pisarza o uzgodnionej pierwotnie formule i wysokości wynagrodzenia okazała się wyjątkowo nietrafiona. Uzyskaną kwotę z pewnością trudno uznać za satysfakcjonującą.

W konsekwencji, Andrzej Sapkowski wystosował do CD...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11184

Wydanie: 11184

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament