Zasadzki emisji wirtualnej gotówki
Andrzej Sławiński Elektroniczny pieniądz banku centralnego? To nie takie proste – pisze były członek Rady Polityki Pieniężnej.
Stosowane w Szwecji programy eliminowania z użycia gotówki przyniosły skutek. Już mało kto nią tam płaci. W pewnym więc sensie Bank Szwecji nie miał innego wyjścia, niż ogłosić, że zaczyna prace nad koncepcją stworzenia pieniądza elektronicznego (CBDC, central bank digital currency). Dlaczego jednak niedługo potem banki centralne Danii i Finlandii ogłosiły, że nie podejmą takich działań? Skąd bierze się ich sceptycyzm wobec CBDC?
Ostrożność banków centralnych
Zacznijmy od tego, że banki centralne w ogóle ostrożnie podchodzą do pomysłów kreowania pieniądza przez nie same. Wiedzą, że lepiej jest, gdy pieniądz depozytowy jest kreowany kredytem banków komercyjnych. W takiej bowiem sytuacji nowo wykreowany pieniądz trafia tam, gdzie powinien: do firm, które są na tyle efektywne, by bez trudności spłacać zaciągnięte kredyty.
Banki centralne nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta