Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głosujmy klasycznym X bez zaciemniania

19 października 2018 | Prawo | Anna Godzwon
< Anna Godzwon, ekspertka ds. prawa wyborczego, współautorka książki „Konsekwencje rewolucji w prawie wyborczym, czyli jak postawić krzyżyk i dlaczego w kratce”
autor zdjęcia: Wojciech Grzędziński
źródło: Fotorzepa
< Anna Godzwon, ekspertka ds. prawa wyborczego, współautorka książki „Konsekwencje rewolucji w prawie wyborczym, czyli jak postawić krzyżyk i dlaczego w kratce”

Anna Godzwon | Fałszerstwa są możliwe, gdy umówi się cała komisja, a nie będzie w niej obserwatorów ani mężów zaufania – mówi ekspertka prawa wyborczego.

Rz: Czy czekające nas wybory samorządowe będą uczciwe?

Anna Godzwon: Nie widzę żadnych powodów by mówić, że mogą być nieuczciwe. Owszem, nieuczciwości na bardzo małą, lokalną skalę pojedynczych obwodów głosowania zdarzały się przy każdych wyborach i prawdopodobnie zdarzą się i teraz. Bo wybory robią ludzie, a zawsze znajdą się tacy, którzy zechcą pomóc lub zaszkodzić jakiemuś kandydatowi w nieuczciwy sposób. Żadne wybory nie były wolne od tego rodzaju działań.

Jeśli ktoś się umówi, że jednemu dosypie głosów, a innemu odejmie, to da się temu zapobiec?

Ze szczebla centralnego nie. Takie przypadki bywały w wyborach samorządowych w 2014 r., sądy powszechne, rozpoznając protesty wyborcze, unieważniały wyniki i w nielicznych okręgach nakazywały powtórkę. Były przypadki kupowania głosów za alkohol i słodycze, głosowania poza lokalem wyborczym i wrzucania takich kart do urny, przypadki, że komisja przełożyła ileś głosów ze stosu A na stos B i tak ktoś wygrał lub przegrał jednym głosem, a sądy to unieważniały.

Słychać o tysiącach dopisujących się do spisu wyborców w dużych miastach. To niepokoi czy jest dowodem na wzrost zainteresowania udziałem w głosowaniu?

To dowód, że edukacja wyborcza ma sens. Cztery lata temu w ogóle się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11184

Wydanie: 11184

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament